niedziela, 8 kwietnia 2012

"Żelazny cierń" - Caitlin Kittredge

"Żelazny cierń" Caitlin Kittredge

   Życie w ciągłym strachu i stresie nie wypływa dobrze na samopoczucie. Co gorsza, otaczające kłamstwo i brak bliskich osób może tylko sprawić, że staniemy się zagubieni. Uderzająca w końcu prawda może okazać się brutalna niż moglibyśmy sądzić, a działanie na oślep może stać się opłakane w skutkach…

   Aoife jest nastolatką, mieszkającą w Lovecraft – mieście, gdzie rządzą maszyny parowe, stalowe mosty i czyhający w każdym kącie Nadzorcy. Dziewczyna oczekuje swoich urodzin, w dniu których ma przebudzić się w niej nekrowirus, powodujący szaleństwo. Choroba w jej rodzinie jest dziedziczna, więc wydaje się, że jej los został już przypieczętowany. Mimo to, póki nadal jest zdrowa, uczy się w szkole maszyn fachu inżyniera.

   Jednak jeden list od jej brata, który prosi w nim o pomoc, burzy dotychczasowe życie Aoife. Wraz z przyjacielem Cal’em wyrusza w zakazaną podróż do rodzinnego domu jej ojca. Towarzyszy im Dean, ich przewodnik, który uznawany jest za heretyka, czyli krótko mówiąc, jest łatwym kąskiem dla Nadzorców. W wyniku działań nastolatki i jej towarzyszy, dochodzi do negatywnych w skutkach wydarzeń, a sama Aoife odkrywa prawdę o swoim dziedzictwie. Odtąd nic już nie będzie takie samo…

   Od kiedy usłyszałam o tej książce i ujrzałam jeszcze jej okładkę, po prostu musiałam ją przeczytać. Szczęśliwym trafem otrzymałam ją w paczce zeszłego tygodnia i nie mogłam się doczekać, kiedy w końcu nadejdzie na nią kolej. Udało się, przeczytałam i co najlepsze – nie zawiodłam się. „Żelazny cierń” jest czymś nowym i pochłaniającym fana fantastyki. Z początku, kiedy czytałam, czułam się dziwnie, musiałam przystosować się do nowego „otoczenia” fabularnego, ale z czasem, gdy już poznałam nieco świat przedstawiony i jego reguły, po prostu wsiąkłam. Autorka postarała się o coś świeżego w kręgu literatury fantastycznej, oprócz stworów nie z tego świata mamy zupełnie nowe oblicze życia, pełne odmienności i szarości, tzw. antyutopia. W tym właśnie otoczeniu działa się wartka akcja, która z każdym rozdziałem zaskakiwała mnie coraz bardziej.

   Zdecydowanym plusem właśnie tej książki jest inność oraz ciągłe niespodzianki w fabule. Nie ma w niej miejsca na idealizację, wszystkie czyny niosą za sobą konsekwencje. Brak w niej miejsca na błahe wątki, wciąż śledzimy poczynania bohaterów, którzy radzą sobie w panujących warunkach mając zaledwie swoją pomysłowość. Książka nie nudzi, oczarowuje czytelnika przemyślaną akcją i każdym następującym po sobie wątkiem.

   Główna bohaterka zmaga się z demonem jej przyszłości, jaka ją czeka, ale również odkrywa nowe, przykre aspekty jej dziedzictwa. Tak jak i pozostałe postacie została przedstawiona dokładnie, z czasem odkrywamy jej wady i zalety, słabości i mocne strony. Czasem Aoife wydaje się drażniąca, ale ostatecznie polubiłam jej postać. Każdy może ją polubić, od początku, a może i nawet dopiero na końcu. To zasługa ciągle zmiennej i zaskakującej akcji, która przedstawia nam bohaterów w zupełnie różnorakim świetle.

   Moją pierwsza styczność z autorką mogę zaliczyć do jak najbardziej pozytywnych wrażeń. Polubiłam jej lekki i specyficzny styl pisania od pierwszego rozdziału. Pani Caitlin dokładnie acz nie za dużo opisuje każdy wątek, każdy moment i dzięki temu wiemy wszystko co niezbędne i jednocześnie nie nudzimy się. Podziwiam w autorach książek ten fakt, często bywa tak, że opisów albo nie ma albo jest ich stanowczo za dużo. W „Żelaznym cierniu” wszystko wydaje się detalicznie wywarzone, fabuła została jasno nakreślona, a ciekawość towarzyszy nam do samego końca.

   W podsumowaniu chciałabym jeszcze pogratulować wydawnictwu oprawy graficznej. Nie chodzi tutaj tylko o okładkę, cała książka została ciekawie przedstawiona, dzięki czemu dobre wrażenie zostaje od początku do końca. Okładka jest po prostu nieziemska, pierwsza przykuła moją uwagę. Brawo. A jeśli komuś spodobała się ona równie bardzo jak mnie, z pewnością spodoba mu się również fabuła. Bo oto po raz kolejny, choć nieliczny sposób, mogę powiedzieć, że treść jak i okładka są równie dobre. Szczerze polecam.

"Żelazny cierń" jest pierwszym tomem trylogii "Żelazny kodeks"

Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję wydawnictwu Jaguar:

Autor: Caitlin Kittredge
Tytuł: Żelazny cierń
Wydawnictwo: Jaguar
Rok wydania: 4 kwietnia 2012
Liczba stron: 452

13 komentarzy:

Fonin pisze...

Och nie! Nie cierpię was. Dlaczego opisujące tyle wspaniałych książek, do których będe miała dostęp pewnie za 10 lat, a tu mnie tak zżera ciekawość? I oszukiwałam. Uwielbiam was :D

Obywatel_Śliwka pisze...

Hmm... chyba będę musiał dla tej książki poprzestawiać moje czytelnicze plany... mam nadzieję że będzie warto :)

Elen pisze...

Muszę przeczytać, chyba zbankrutuję, tyle ciekawych książek wszędzie! :) No ale nic, "Żelazny cierń" to mój must have :)

marichetti pisze...

Uch, jak ja ją chcę!!

Julie Stranger pisze...

Mam chrapkę na tą książkę. Mam zamiar zakupić ją po świętach.:D

Rosemary pisze...

Mam wielką ochotę na tę powieść. Nie mogę się doczekać, aż ją dopadnę :)

Paulaaaa pisze...

Okładka strasznie mi się podoba i bardzo chciałabym książkę przeczytać - prezentuje się fantastycznie! :)

Bezimienna pisze...

Tyle ciekawych książek, tak mało czasu i pieniędzy. Wrzucam na listę do przeczytania:)

Ciarolka pisze...

Wow, zapowiada się super. Muszę przeczytać!

Sol pisze...

Taaak okładka jest bardzo ładna to fakt! Książka ciekawa i Sol już ją chce !;D

Marcepankowa pisze...

Na książkę mam już ochotę od jakiegoś czasu ;)

Miłośniczka Książek pisze...

Również zaczynam nabierać ochoty na przeczytanie tej książki. Wszędzie dookoła widzę same pochlebne recenzje :)

Tirindeth pisze...

Mam wielką ochotę na tę książkę :)

Prześlij komentarz

Zanim skomentujesz, przeczytaj, proszę, co chcesz skomentować.
Anonimie - pospisuj się.
Za wszystkie słowa - bardzo dziękuję:)