środa, 27 lutego 2013

"Arka Ognia" - Chloe Palov

Ahoj, przygodo!

   Znacie książki Dan’a Browna? Lubicie przygody Indiany Jones’a? Jeśli tak, tytuł „Arka ognia” powinna znaleźć się obowiązkowo na waszych półkach. Książka autorstwa Chloe Palov, amerykańskiej pisarki, opisuje zażartą walkę o znalezienie Arki Przymierza – jednego z najcenniejszych skarbów na naszym globie. Tajemnice, pościgi, potyczki, morderstwa, a nawet romans – to wszystko składa się na współczesną przygodę bohaterów tej powieści. Nad wyborem nie ma co się długo zastanawiać – oto książka, która niesamowicie wciąga i ciekawi. A także uzależnia. Mocno zaskakujący debiut wśród pisarzy.

   Edie Miller, fotoreporterka, jest świadkiem morderstwa kustosza muzeum. Zabójca kradnie hebrajski zabytek, zwany Kamieniami Ognia, który wcześniej Edie uwieczniła na fotografii. Kobieta zmuszona jest uciekać przed tajną grupą poszukiwaczy Arki Przymierza, który nie cofnie się przed niczym – nawet przed zabójstwem kolejnych osób. O pomoc prosi historyka Caedmona Aisquitha, który ma niejakie pojęcie o zabytkach. Jednak nawet on nie wie, jak wielką cenność ma przedmiot, jakiego poszukują, kim jest grupa zagorzałych fanatyków religijnych i w jaki sposób zamieszany jest w to rząd. Razem z Edie muszą powstrzymać poszukiwaczy, których działania mogą doprowadzić do upadku cywilizacji…

   „Arka Ognia” to mocno wciągająca powieść przygodowa. Nieprzypadkowo została porównana do znanych postaci jak Indiana Jones czy też nawet James Bond. Nie należy się jednak kierować uprzedzeniami, że Chloe Palov uwspółcześniła tych bohaterów – ich przykład ma jedynie za zadanie ukazać, jak dobra jest ta książka. I w żaden sposób nie jest to porównanie przesadzone. Autorka w zupełnie realistyczny i dokładny sposób przedstawiła wydarzenia nakreślone w powieści. Nic dziwnego, że czytany tekst odbieramy z zapartym tchem. Przygody bohaterów są mega wciągające i naturalnie nakręcają czytelnika, który z miejsca pragnie więcej adrenaliny. A tej oczywiście nie brakuje. Należy przyznać autorce, że potrafiła wyważyć akcję z pozostałymi fragmentami, które skupiały się na wyjaśnieniu danej sytuacji. W ten sposób mamy i mnóstwo emocjonujących momentów jak i chwile wytchnienia, gdzie doczytujemy potrzebne informacje. Dlatego po skończeniu książki nie czujemy rozczarowania bądź braku wiedzy na poruszany temat.

   Powieść ma w sobie również wiele innych ciekawych aspektów. Prócz przygody, która tutaj dominuje od początku, mamy wiele elementów fantastyki, a nawet thrillera. Ta mieszanka wyszła autorce wręcz znakomicie – przy fantastycznej i dreszczowej przygodzie czytelnikowi nie nudzi się nawet przez sekundę, a co więcej – nie ma możliwości, aby oderwał się od książki. Lektura „Arki ognia” jest ogromnie zajmująca, a ponadto pozwala odbiorcy na odkrycie wielkiej zagadki na skalę światową. Wszelkie działania, sekrety, czy też zaszyfrowane zagadki – to wszystko pobudza wyobraźnie i pozwala się świetnie bawić. Nic dziwnego, skoro Palov użyła wielu bardzo skomplikowanych, ale jednocześnie intrygujących poszlak i tajemnic.

Chloe Palov
   Co więcej można powiedzieć o „Arce Ognia”? Chyba to, że po niej można spodziewać się bardzo wiele, a jednocześnie nie wiadomo, czego. Ta powieść zaskakuje z każdą jej kolejną stroną, a dodatkowo napawa wielkim optymizmem i zaangażowaniem, jakie towarzyszy od początku lektury. Chloe Palov poszła w dobrym kierunku, nie skupiając się na jednym wątku, lecz na kilku, łącząc je jednocześnie w jedną spójną historię, która w żadnym wypadku nie okazuje się tym, czym można się spodziewać. Ten element zaskoczenia, jaki towarzyszy czytaniu, pokazuje, jak dobrze autorka może uśpić naszą czujność, serwując spokojniejsze fragmenty. I jak mocno wstrząsnąć, kiedy dojdziemy do tej prawdy. Świetna gra emocjonalna.

   Nie słyszałeś jeszcze o książce „Arka Ognia”? Czas naprawić ten błąd. Ta mocno współczesna przygodowa powieść wciąga bezpowrotnie nawet największego opornego czytelnika. Co więcej, zapewnia wiele godzin świetnej zabawy wśród adrenaliny i dreszczyku, jaki towarzyszy każdej stronie historii. Mnóstwo wątków naszpikowanych aurą tajemniczości sprawią, że czytelnik przeniesie się w najskrytsze zakamarki swojej wyobraźni, a elementy fantasy dopełnią jedynie magicznego wyobrażenia. Książka Chloe Palov to nic innego, jak kawał dobrej literatury, gdzie rzeczywistość idzie w kąt, dając się zastąpić przez świetnie nakreśloną historię rodem z fantastycznego snu. Gorąco polecam!
Autor: Chloe Palov
Tytuł: Arka Ognia
Wydawnictwo: Bellona
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 464

6 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Muszę przeczytać bo zdecydowanie gustuję w ksiązkach przygodowych a nie jest o nie łatwo.

Anonimowy pisze...

Uwielbiam tego typu powieści i na 100% przeczytam tę książkę:)

Upadły czy Anioł pisze...

dość ciekawie zapowiada się książka :)

Layla pisze...

To coś dla mnie:)

barwinka pisze...

Bardzo lubię ten gatunek. Jeśli tylko nadarzy się okazja to z chęcią po nią sięgnę. Tym bardziej że Indiana Jones jest moim idolem :D

Tala pisze...

Brzmi naprawdę ciekawie :D Muszę się za nią rozejrzeć :D

Prześlij komentarz

Zanim skomentujesz, przeczytaj, proszę, co chcesz skomentować.
Anonimie - pospisuj się.
Za wszystkie słowa - bardzo dziękuję:)