środa, 6 marca 2013

"Pół świata z plecakiem i mężem" - Danuta Gryka

Wędrówka przez pół świata...

   Kto z nas nie marzy o tym, aby podróżować po świecie? Zwiedzać najbardziej skryte zakątki naszego globu, odkrywać najpiękniejsze miejsca… Dla wielu z nas jednak są to tylko marzenia. Ale od czego one są, jeśli nie po to, aby je spełniać? Chociażby przez lekturę barwnych opowieści podróżniczych. Jedną z nich, którą można śmiało polecić, jest książka pani Danuty Gryki pt. „Pół świata z plecakiem i mężem”.  Ta urozmaicona o zapiski z podróży oraz zdjęcia historia przenosi czytelnika we wszystkie zakątki, w jakich pojawiła się autorka: od Turcji po samą Nową Zelandię. Jednocześnie bawi i ukazuje piękno tamtejszych kultur, ale przede wszystkim udowadnia, że na wyprawę dookoła (pół)świata może wybrać się każdy.

   Książka „Pół świata z plecakiem i mężem” jest historią podróży autorki, Danuty Gryki, wraz z mężem, przez połowę globu. Od Turcji przez m.in. Jordanię, Tajlandię, Australię i w końcu Nową Zelandię. Relacja z najciekawszych miejsc, anegdotki, opisy prawdziwie ‘koszmarnych’ zakątków oraz ciekawe przygody samej autorki. Załączone zdjęcia pozwalają na świetne zobrazowanie opisywanych miejsc…

   O podróżach nie miałam jeszcze okazji czytać tak obszernie, jak w przypadku powieści pani Danuty Gryki. Nie oznacza to jednak, że ten temat mnie nie interesuje. Wprost przeciwnie. Programy telewizyjne, wzmianki prasowe czy też broszurki reklamowe skutecznie rozbudzały moje wcześniej skryte marzenia o podróżowaniu. Dzięki książce „Pół świata z plecakiem i mężem” miałam okazję po części je spełnić – wraz z relacjonującą autorką mogłam przenieść się, przynajmniej w wyobraźni, do miejsc, które są odległe od naszego kraju. A jakże ciekawa była to relacja! Niewielu autorom książek o wędrówkach po świecie udaje się oddać cały klimat, jaki panuje w danym regionie, a pani Danucie ta sztuka się udała. Z przyjemnością można zagłębić się w rozmaite opisy miejsc, zwyczajów, spotkanych ludzi czy nawet samej wędrówki. Nie ma miejsca na nudę – wciąż coś interesującego, wartego uwagi się dzieje. Bez przerwy możemy dowiedzieć się czegoś wartościowego o podróżach i zwiedzanych krajach.

   Pani Danuta jest entuzjastką niskobudżetowych podróży. Ta książka jest takim dowodem na to, że bez względu na to, ile mamy we własnej kieszeni, możemy się wybrać w podróż dookoła świata. I nawet wtedy ta wyprawa będzie pełna emocji, pełna wrażeń i mnóstwa radości. Bo przecież nie ważne, ile mamy, ale to, z kim lub gdzie się wybieramy.

   Co więcej można powiedzieć o tej książce? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na ciekawe wydanie „Pół świata z plecakiem i mężem” . Prócz kolorowej okładki, twardej oprawy, która utrwali dobrą jakość powieści, warto zajrzeć do środka. Relację pani Gryki uświetniają przecudne ujęcia fotografii, które po prostu nadają smaku lekturze. Łatwiej przychodzi nam wyobrazić sobie to, o czym czytamy i jednocześnie bardziej pragniemy w przyszłości znaleźć się w tym samym miejscu, co autorka. Mnie osobiście bardzo wciągnęła ta podróż i gdybym mogła, wyruszyłabym śladami pani Danuty i jej męża już dzisiaj.

   Wielu czytelników z pewnością nie zaczytuje się w tego rodzaju książkach, jednak warto kiedyś, przynajmniej raz lub dwa razy w życiu, zaczerpnąć tak bogatej lektury. Być może i was autor opowieści podróżniczej zainspiruje do odwiedzenia różnych zakątków świata. „Pół świata z plecakiem i mężem” to kawał ciekawej lektury, wciągającej relacji i mocno inspirującej opowieści. Zapewniam, że warto po nią sięgnąć i przeżyć tę podróż wraz z jej bohaterami, czyli panią Danutą i jej mężem. No i plecakiem. W końcu bez niego ani rusz… Polecam serdecznie!

Tekst stanowi recenzję dla wortalu webook.pl:
Autor: Danuta Gryka
Tytuł: Pół świata z plecakiem i mężem
Wydawnictwo: Bernardinum
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 262

5 komentarzy:

Maialis pisze...

A ja nie jestem jak większość - nie stać mnie na podróże, więc choć książkowo podróżuję :)

zapraszam na kulturka-maialis.blogspot.com

barwinka pisze...

Bardzo lubię książki podróżnicze. Po tą konkretną jeszcze nie udało mi się sięgnąć, ale z chęcią to nadrobię :)

Taki jest świat pisze...

Podróże z książką również są ciekawe :)

Layla pisze...

Wybrałabym się w taką podróż... :)

Anonimowy pisze...

Uwielbiam podróże i książki tego gatunku i z pewnością sięgnę po tą powieść :)

Prześlij komentarz

Zanim skomentujesz, przeczytaj, proszę, co chcesz skomentować.
Anonimie - pospisuj się.
Za wszystkie słowa - bardzo dziękuję:)