środa, 28 sierpnia 2013

"Berlin-Warszawa-Express. Pociąg do Polski" - Steffen Möller

Jak przeżyć podróż z Berlina do Warszawy...

   Kto z nas nie zna słynnego Steffen’a Möller’a, bohatera programu „Europa da się lubić” czy też serialu „M jak miłość”? Ten sympatyczny pan zagościł w Polsce na dość długi czas i najwyraźniej spodobał mu się nasz kraj, bowiem wydał książkę, w której nie tylko państwo, ale nasz naród został pokazany w bardzo korzystnym świetle. „Berlin-Warszawa-Express”, bo taki nosi tytuł, ukazuje prawdziwe oblicze podróży między dwoma stolicami. Steffen Möller w dość szczegółowy sposób i bardzo poważny traktuje swoją książkę, co można dostrzec już na samym początku. Ale nie ma się co zrażać. Jest ona ciekawym i zabawnym, a w szczególności obfitym w prawdę przewodnikiem, który z miejsca zachęci do podróży z serca Warszawy do Berlina.

   „Berlin – Warszawa – Express. Pociąg do Polski” to przewodnik dla podróżujących z dwóch stolic sąsiednich krajów. Autor podkreśla różnice i podobieństwa między kulturami i zwyczajami mieszkańców obu państw europejskich. Nie brakuje w nim szczegółowych danych na dany temat oraz osobistych anegdotek, które wprowadzają lekką atmosferę w ciąg podróży pociągiem.

   Wiele osób pewnie nie spojrzy nawet na ten tytuł. A szkoda, bo warto, o czym sama dobrze się przekonałam. Tytuł ten zachęca nie tylko do odbycia podróży Expressem z Berlina do Warszawy (i na odwrót), ale również na dogłębne zastanowienie się, jak wielkie różnice czy też podobieństwa są między naszymi państwami. Przyznam szczerze, że wciągnęłam się w czytanie tej książki. Niby nie lubię poradników i podobnych im produkcji, jednak tutaj od pierwszej strony chciałam poznać, co więcej do powiedzenia ma słynny Steffen Möller (którego swoją drogą bardzo lubię). Wyszła z tego naprawdę ciekawa książka, pełna ciekawostek, anegdotek, wspomnień i opisów całej podróży, z uwzględnieniem każdego postoju. O zwyczajach Niemców oraz Polaków dowiedziałam się bardzo wiele, porównanie dwóch kultur (podobnych, a jednak innych) wypadło naprawdę interesująco. Mówiąc krótko: tytuł bardzo dobrze napisany.

   Niektóre tego typu książki są sztywno przedstawione przez ich autorów. Obfitują w suchą gadaninę, która po jakimś czasie się nudzi. Tutaj mamy do czynienia ze swobodnym przekazem przeżyć, jakie zgromadził pan Möller podczas podróży Expressem. I nie są one zwyczajne, tylko ubarwione poczuciem humoru i dystansem, jaki autor ma do siebie. Dzięki temu czyta się szybko i z dużym zaangażowaniem.

   Może mniej przypadają do gustu te statystyki, które można znaleźć w książce. Jak sam autor podkreślił, pragnął, aby ta książka była nieco bardziej dokładna, bardziej „poważna”. Jednak czytelnik, widząc tak liczne dane, statystyki, choć wie, że są potrzebne, odczuwa niemałe znudzenie i od razu lektura idzie bardziej opornie. Jest to książka lekka i z humorystycznym akcentem, dlatego te dwa elementy nieco się ze sobą gryzą. Nie widać to na pierwszy rzut oka, ale kiedy wczytamy się mocniej, od razu czuć różnicę.

   Nie ma co jednak narzekać, bowiem tytuł ten naprawdę jest interesującą lekturą dla podróżujących. Ale nie tylko. Każdy, kto interesuje się kulturami międzynarodowymi, może śmiało przeczytać tę książkę, która z pewnością zaspokoi łaknienie wiedzy na te tematy. Steffen Möller stworzył ciekawy poradnik, ciekawe lekcje, ciekawy dziennik wspomnień z podróży, który powinien zainteresować wielu czytelników. Z mojej strony pragnę zapewnić, że warto zaczytać się w tej książce. Wiele informacji może okazać się dla nas nowych i interesujących. Zachęcam zatem do odkrycia wielu ciekawostek na temat podróży, ale również samych podróżników. Polecam. 
Autor: Steffen Möller
Tytuł: Berlin-Warszawa-Express. Pociąg do Polski
Wydawnictwo: Publicat
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 228

1 komentarzy:

Andra D pisze...

przyznam, że mnie zaintrygowałaś :)

Prześlij komentarz

Zanim skomentujesz, przeczytaj, proszę, co chcesz skomentować.
Anonimie - pospisuj się.
Za wszystkie słowa - bardzo dziękuję:)