wtorek, 27 września 2011

"Las zębów i rąk" - Carrie Ryan

"Las zębów i rąk" Carrie Ryan

Musisz być czujny, musisz uważać. Na co, spytasz pewnie. Na Las zębów i rąk. Jest groźny i może zmienić w tobie wszystko…

Książka ta opowiada o mieszkańcach pewnej osady. Jest ona ogrodzona siatką, chroniącą przed istotami, mieszkającymi w Lesie zębów i rąk. Przewodnikiem naszym jest Mary, która zamieszkuje na tych terenach. Tak jak inni mieszkańcy, Mary obawia się o to, że ochronna siatka w końcu się przerwie i istoty zamieszkujące w Lesie… zaatakują ich. A ugryzienie tych stworzeń grozi infekcją, a co najgorsze: również przemianę w jednego z nich. Dlatego od maleńkiego uczą ich walczyć w obronie swojego życia.
Pech jednak chciał, że ugryziona zostaje matka Mary. Niechęć brata oraz brak mężczyzny, który ubiegałby się o nią sprawiają, że trafia do dalszej rodziny. Tam jednak nie czuje się dobrze. Traci wiarę w Boga, który jako jedyny Bliski jej został. Dodatkowo odkrywa, że jej siostry mają swoje tajemnice, które Mary pragnie odkryć.
Pewnej zimy zjawia się umierający Travis i jego brat Harry. Między Mary a Travisem wytwarza się pewne uczucie, jednak czy uda im się przetrwać, skoro prawo do dziewczyny rości sobie brat chorego?
Podczas jednego ważnego wydarzenia atakują Nieuświęceni. Mary wraz z nowo przybyłymi gośćmi i swoją przyjaciółką ucieka. Później dołączają do nich inni mieszkańcy. Wszyscy razem biegną w głąb lasu i… no właśnie, co dalej? Czy uda im się uciec? Jeśli tak, to czy znajdą swój azyl?

„Las…” jest z goła czymś innym, odmiennym od tego, co zazwyczaj czytam. Jednak ma w sobie coś urzekającego, co pozwala czytelnikowi dobrze wczuć się w klimat powieści. Czytając, na początku miałam nieco problemu z przyswojeniem, ale późniejsza akcja jak najbardziej przypadła mi do gustu. Ta ucieczka, realistyczne opisy potworów z „Lasu…” przyprawiały o dreszcze i gęsią skórkę.
Inny i ciekawy język nie przeszkadzały w odbiorze książki. Wprost przeciwnie. Można się szybko wciągnąć, a wszystko jest ładne, przejrzyste i zrozumiałe. Postacie, każda z osobna została wykreowana w szczególny sposób, są oryginalne. A świat otaczający bohaterów przedstawiony został w najmniejszym szczególe, dzięki czemu wszystko wyglądało realistycznie.
Więc jeśli jesteś fanem fantasy, z pewnością ta książka do Ciebie przemówi.

Autor: Carrie Ryan
Tytuł: Las Zębów i Rąk
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Rok wydania: kwiecień 2011
Liczba stron: 350 

0 komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim skomentujesz, przeczytaj, proszę, co chcesz skomentować.
Anonimie - pospisuj się.
Za wszystkie słowa - bardzo dziękuję:)