środa, 2 września 2015

"Wybrana" - Naomi Novik

Być wybraną...

   Polskie bajki i baśnie potrafią wykreować wyobraźnię, czego dowodem jest Naomi Novik, autorka powieści fantasy pt. „Wybrana”. To właśnie opowieści o Babie Jadze sprawiły, że mamy możliwość poznania niezwykłej historii, która nie tyle oczarowuje, co także pozwala cofnąć się w czasie do chwil naszego dzieciństwa, kiedy sięgaliśmy po najwspanialsze polskie opowieści. To niezwykle klimatyczna, wciągająca i czarująca książka, która z pewnością przypadnie do gustu najbardziej wytrawnym wielbicielom gatunku.

    W królestwie Polnii, położonej w sąsiedztwie z Rusją, mieszka Agnieszka, która jest mocno związana ze swoją cichą i spokojną wioską. Otoczenie jest piękne, jednak spokój zakłóca położony w pobliżu złowieszczy Bór, który pełny jest złych mocy i stworów. Pomocą dla mieszkańców jest jedynie samotny czarodziej zwany Smokiem, który mieszka w wysokiej wieży i pojawia się tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Co więcej, co dziesięć lat wybiera jedną 17-latkę, którą zabiera do siebie, by była mu służącą. Kiedy zbliża się kolejny dzień wyboru, jedną z kandydatek jest Agnieszka, jednak jej obawy nie dotyczą niej samej, lecz jej przyjaciółki Kasi – pięknej i urodziwej panny. Nie dziwne więc, że czuje się zaskoczona, gdy czarodziej dokonuje zupełnie innego wyboru…

   Czułam, że ten tytuł może być dobry. Lecz nie sądziłam, że tak mocno mi się spodoba. „Wybrana” to czarująca opowieść, w której próżno szukać wad. Jest nie tylko dobrze przemyślaną historią, ale także magiczną i mocno klimatyczną opowieścią. Już od pierwszych stron aż czuć woń starej baśni – takiej, jaką mieliśmy okazję nie raz czytać w dzieciństwie. Narratorką jest główna bohaterka, Agnieszka, która fantastycznie sprawdza się w roli naszego przewodnika. Jej język, sposób przedstawienia sytuacji – dodajmy, że opisy są naprawdę obszerne i przeważają na całości (ale są świetne, naprawdę) – są charakterystyczne, jakby nie opisywała jedynie własne przygody, ale opowiadała nam bajkę. Przyznam szczerze, że przez cały odnosiłam wrażenie, jakbym czytała starą dobrą baśń, a nie współcześnie napisaną powieść fantastyczną. Jej urokliwa fabuła niemal przeniosła mnie w czasie do okresu dzieciństwa, kiedy to zaczynałam przygodę z czytaniem. Wtedy też nie było tak mrocznie i dojrzale jak w „Wybranej”, ale efekt z pewnością był ten sam. Niesamowita sprawa!

   Nie tylko z polskich baśni autorka zaczerpnęła inspiracji. Naomi Novik, chociaż urodzona w Nowym Jorku, ale wydana na świat przez rodowitą Polkę, zawarła w swej książce wiele innych polskich nazw, imion i tradycji. Dzięki temu historia wydaje się nam bliższa, bardziej taka „nasza”. W połączeniu z fantastyczną fabułą wyszło naprawdę ciekawie, a historia zyskała nie tylko na oryginalności; dopełniły całkowity wizerunek powieści. To bardzo ważne, bo samą akcją i ładnie brzmiącymi zaklęciami tak intrygującej fabuły być może nie udałoby się jej stworzyć. A tak mamy świetny tytuł naszpikowany oryginalnymi „dodatkami”, w wyniku czego „Wybrana” to nie tylko fantastyczna książka, ale opowieść, która na długo zapada w pamięć.

   Myślę, że mogę zaryzykować stwierdzenie, że to jedna z najlepszych powieści fantastycznych, jakie miałam okazję poznać w ostatnim czasie. Ma wszystko to, co najbardziej lubię: dobrego narratora, przemyślaną i sensowną fabułę, wciągającą i zaskakującą akcję, a także mnóstwo ciekawych elementów, które są tworem wyobraźni samego autora. „Wybrana” to mroczna acz klimatyczna opowieść, która oczaruje każdego, kto postanowi poznać ten świat. Jej baśniowy charakter i prostota nadają jej niecodziennego uroku, który trwa od samego początku do samiutkiego końca. Polski akcent i piękna okładka dopełniają całości. Całości, którą każdemu do poczytania polecam…
Autor: Naomi Novik
Tytuł: Wybrana
Wydawnictwo: Rebis
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 512

0 komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim skomentujesz, przeczytaj, proszę, co chcesz skomentować.
Anonimie - pospisuj się.
Za wszystkie słowa - bardzo dziękuję:)