wtorek, 10 stycznia 2012

"Książę Mgły" - Carlos Ruiz Zafón

"Książę Mgły" Carlos Ruiz Zafón

Tajemnice bywają niebezpieczne. Zagadki potrafią zabijać. Więc lepiej uważaj na to, co chcesz odkrywać…

   Rodzina Carver przeprowadza się do starego domu nad Atlantykiem, którego wcześniejszymi właścicielami była rodzina Fleischmanów, których syn zmarł w wieku 9 lat. Od początku ich pobytu w nowym miejscu dzieci państwa Carverów, tj. Alicja, Max oraz Irina, zauważają dziwne rzeczy. Kot, którego Irina zabiera ze stacji, zdaje się śledzić każdy ich krok, co wzbudza niemałe podejrzenia.

   Max i Alicja poznają Rolanda, miejscowego chłopaka, który oprowadza ich po okolicy i zapoznaje ze swoim dziadkiem. Starszy mężczyzna opowiada im pewna historię o Kainie, zwanym też Księciem Mgły, który spełnia życzenia każdego człowieka, jednak w zamian za pewną przysługę. Jak się okazuje, historia ta ma powiązanie z dawną rodziną, mieszkającą w ich domu oraz ogrodem posągów i tajemniczym zatonięciem okrętu o nazwie „Orfeusz”. Grupa przyjaciół zostaje wciągnięta w niebezpieczną w skutki grę, która może skończyć się tragicznie…
   Kim jest rzeczony Książę Mgły? Co się stanie w rocznicę zatonięcia okrętu? Czy młodzi przyjaciele poradzą sobie z trudami wydarzeń? Jak wpłynie na nich spotkanie z Kainem?

   Książka ta jest debiutem literackim C.R. Zafóna. I można śmiało stwierdzić, że jak najbardziej udanym. Jako fanka z ogromnym entuzjazmem podeszłam do lektury i oczywiście nie zawiodłam się. Fabuła jest przesycona tajemnicami, zagadkami, napięciem i sporą dawką podejrzanych zdarzeń. Wszystko to rodzi poczucie strachu i grozy. Czytelnik z zapartym tchem śledzi poczynania bohaterów, a kiedy pod koniec książki wszystko się rozwiązuje, wyjaśnia, nadal ma mało i ma ochotę sięgnąć po kolejną książkę tego autora.

   Bohaterowie są młodzi, jeszcze niedoświadczeni przez życie. Jednak wydarzenia wpływają dosyć mocno na ich psychikę, to widać. Sami pewnie bylibyśmy wstrząśnięci po takiej dawce emocji. Życie po takich zdarzeniach nigdy nie będzie normalne. Szkoda, że nie miałam okazji poznać bliżej losów naszych bohaterów po tym wszystkim, co się stało.

   Całość została napisana w pięknym języku, łatwym i przejrzystym, barwnym w różnorodne opisy. Dzięki temu przeczytałam ją w zaledwie jeden dzień. Teraz trochę żałuję, ponieważ mogłam na dłużej zostać z bohaterami i ich przygodami. Wszystko co dobre, szybko się kończy jednak. Ale zawsze można do tego wrócić. Ja tak z pewnością zrobię.

Autor: Carlos Ruiz Zafón
Tytuł: Książę Mgły
Wydawnictwo: MUZA S.A
Rok wydania: listopad 2010
Liczba stron: 200

0 komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim skomentujesz, przeczytaj, proszę, co chcesz skomentować.
Anonimie - pospisuj się.
Za wszystkie słowa - bardzo dziękuję:)