środa, 16 lipca 2014

"Przywilej wyboru" - Jerzy Kostowski

Kiedy pomysłów na życie brak...

   Muszę przyznać szczerze: nie jestem fanką wszelakiej maści poradników. Nijak nie wpływają one na moje zachowanie, głównie denerwują powtarzanymi mantrami z cyklu „zrób tak i tak”, powodując jedynie stratę czasu. Ale zawsze jest pewne „ale”, gdzie w tym przypadku oznacza sporadyczną lekturę tego typu książek. Ostatnio poznałam pewien tytuł: „Przywilej wyboru” autorstwa pana Jerzego Kostowskiego, choć w tutaj słowo „poradnik” byłoby kwestią dyskusyjną. Ta książka to bardzo dobry przykład tego, że pisanie z pasją dotyczy każdego rodzaju literatury. Wystarczy dokładnie wiedzieć, co chce się przekazać i zrobić to. Tak jak pan Jerzy właśnie…

   „Przywilej wyboru”, choć swoją budową przypomina typowy poradnik, to taki znowu typowy nie jest. Najbardziej pozytywną jego cechą jest fakt, że odbiór treści nie narzuca niczego odbiorcy. Wywarty został nacisk na „możesz”, a nie „musisz”. I pewnie dlatego tak miło czyta się każdą stronę tego tytułu. Podane przykłady, które dotyczą różnych aspektów naszego życia, są prawdziwe, co przekłada się na realistyczne podejścia do każdego problemu. Mamy świadomość tego, że to może dotyczyć również nas, dlatego łatwiej przyswoić sobie wiedzę, jaką przekazuje nam pan Kostowski.

   Kiedy zajrzymy do środka, z pewnością dostrzeżemy różnorodność treści, która dotyczy wielu aspektów: naszych planów, naszych misji, pieniędzy czy też marzeń. Pewnie sceptycy zapytają, skąd taka wiedza u jednego człowieka? Po tym tytule gołym okiem widać, że pan Jerzy Kostowski mądrość posiada znakomitą i na łamach swojej książki postanowił podzielić się z innymi. Nie mówię tutaj niczego z sympatii, bo osobiście się nie znamy, ale z obserwacji, bowiem w „Przywileju wyboru” każde słowo potrafi coś wnieść mądrego do naszego życia. Jak wcześniej wspomniałam, niczego nam nie narzuca, ale radzi, jak inaczej zrobić coś, aby to „coś” zmienić. A po lekturze tej książki z pewnością będziemy chcieli to zrobić.

   Z pewnością wiele osób stwierdzi, że to lektura nie dla nich. Powiem szczerze: ja też na początku tak uważałam. Jednak po poznaniu jej treści stwierdzam, że nawet książka może sprawiać mylne wrażenie. „Przywilej wyboru” to dobra pozycja dla każdego, kto pragnie zmienić w swoim życiu coś istotnego, ale ma co do tego wątpliwości. Ale nie tylko. Pan Kostowski świetnie przedstawił swoją wiedzę i doświadczenie, dzięki czemu powstała lektura sympatyczna i dająca wiele do myślenia. Co więcej, patrząc na nią pod kątem literackim, zrobił to w sposób interesujący i nieskomplikowany. Z pewnością dotrze do każdego, kto zdecyduje się na jego lekturę. Ja z całego serca do tego zachęcam!

Autor: Jerzy Kostowski
Tytuł: Przywilej wyboru
Wydawnictwo: Jekos [nakład własny]
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 416

3 komentarzy:

Unknown pisze...

Chyba pierwszy raz przeczytałam pozytywną opinię na temat poradniku : O no cóż, może i ja się kiedyś załapię na tę książkę :D

Unknown pisze...

Ewo - ja po raz pierwszy napisałam pozytywną opinię, także zaskoczeń nie ma końca:)

Unknown pisze...

Chętnie bym bliżej poznała :3
Pozdrawiam,
Natalia :3

Prześlij komentarz

Zanim skomentujesz, przeczytaj, proszę, co chcesz skomentować.
Anonimie - pospisuj się.
Za wszystkie słowa - bardzo dziękuję:)